Lauake, kata end!

25. märts 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 8

Nugade-kahvlite-lusikatega on igavene häda. Aja jooksul kipuvad nad kaduma ja peagi on majapidamises sahtlitäis väga erineva ilmega ning erinevatest pesakondadest pärit söögiriistu. Kuidas neid küll äraviskamise asemel uuendada? 


Igaühele käe ning taskukohane materjal on polümeersavi, mille abil saab üsna lihtsa vaevaga luua mõnusa ja stiilse komplekti nii suvilasse kui õuekööki. Et töö oleks lõbusam ja loomingulisem - kasuta sarnast värvikombinatsiooni, aga erinevaid mustreid!


See on kasulik vihje nii üliõpilastele kui noorele peredele, kel oma esimese kodu või ühiselamu köögi sisustamiseks vahendeid napib. Stiilne, soodne ning igati öko.



Vaja läheb:

  • Vanu kahvleid, nuge ja lusikaid. Katmiseks sobivad sellistest materjalidest käepidemetega söögiriistad, mis kannatavad polümeersavi küpsetamiseks vajalikku temperatuuri. Kui ei ole kindel, tee enne katsetusi!
  • 2 pakki polümeersavi. Mina valisin efektse must-valge kombinatsiooni. Käesolev töö on valmistatud  Fimo savist. Samuti sobivad Cernit, Sculpey, Kato Polyclay vms.
  • Hästi teravat lõiketera (spetsiaalne polümeersavi  lõikaja, vaibanuga)
  • Spetsiaalset polümeersavi rullijat (sobib ka näiteks sile teeklaas).
  • Keraamilist plaati  ja/või küpsetuspaberit tööaluseks
  • Küpsetusahju
  • Ahjutermomeetrit
  • Liivapaberit (nr. 400 ja nr. 600)


Ettevalmistus:

Puhasta kaetav ese nõudepesuvahendi või alkoholiga, et eemaldada kõik näpujäljed ning muu mustus.


Lõika küpsetuspaberist umbes 20 väikest ruutu (ca 8 cm x 8 cm).


fIMOKAHVEL
Kliki piltidel, et näha neid suuremalt! Flickri lehel vali märk: ALL SIZES, et suurendada.

Noa katmine:

Mudi umbes ¼ kuni 1/3 pakki valget polümeersavi käte vahel pehmeks - nagu mudiks plastiliini! Vajuta lapikuks.


Aseta lapik savitükk tööalusele asetatud küpsetuspaberile ning rulli see sarnaselt taigna rullimisele siledaks piklikuks plaadiks. Valmis plaadi sobiv paksus on 2 – 3 mm.


fIMOKAHVEL1

Korda sama 1/3 paki musta värviga, kuni saad umbes samasuure fimoplaadi kui valge.

Aseta must plaat valgele ning lõika ääred sirgeks. Ära viska ääri minema, neid läheb hiljem vaja!


Rulli töö rullijaga üle, nii et kihid ühenduksid ja töö veniks pikisuunas.

Murra saadud kahevärviline saviplaat ettevaatlikult pooleks – asetades ühe poole teise peale. Alusta murdepunkti poolt, püüdes vältida õhumullide jäämist kihtide vahele.


fIMOKAHVEL2
Vajuta pooled korralikult kokku ja rulli töö ettevaatlikult üle.

Seejärel keera töö spiraalset rulli, alustades taas murdekoha poolsest otsast - täpselt samamoodi nagu rulliks kaneelirulle :=)


Enne lõpetamist lõika ettevaatlikult poolviltu ära äär (nii nagu pildil näidatud).


fIMOKAHVEL3

Lõpeta rull, siludes äär näppudega vastu toru siledaks nii, et ühenduskohta ei jää märgata.


Vajadusel „koonda“ või „venita“ saadud toru. (Vt. nippe juhendi lõpus!)

Nüüd läheb põnevaks! Lõika saadud toru otsast umbes ¼ pikkune jupp ja pane kõrvale.

Lõika järelejäänud osa pikkupidi pooleks ja kumbki pool omakorda pooleks.


Venita järelejäänud terve toru sama pikaks kui katkilõigatud jupid (toru läheb palju peenemaks) ning aseta tükid „seljaga“ vastu toru. Moodustub kandiline „toru“.


Suru sõrmede vahel mudides tükid omavahel kokku, püüdes hoida kandilist kuju.

Lõika terava lõiketeraga ära töö otsad ning lase veidi aega külmkapis jahtuda.


Selle efektse „mustritoru“ idee sain suurepäraselt polümeersavi meistrilt Donna Katolt, kelle raamatu „The art of Polymer clay. Millefiori Techniques“ leheküljelt nr. 76 võib leida ingliskeelse tööjuhendi.


fIMOKAHVEL4

Lõika mustritorust ühesuguse paksusega seibid (umbes 2 – 3 mm).

Saadud seibid vajuta omakorda sõrmedega lapikuks ning rulli eri suundades liikudes veidi õhemaks. Ole ettevaatlik, et muster liialt ei deformeeruks. Katmiseks sobiva kihi paksus võiks olla ca 1 – 2 mm.


Alusta noapea katmist – jättes umbes 3 mm alumist osa katmata.

Seibe omavahel kombineerides ja külg külje kõrvale paigutades kata peaaegu kogu noapea. Vajuta kõrvutiolevad tükid näpuga kokku ja silu ühenduskohad kergelt üle.


fIMOKAHVEL5

Märkad, et moodustub mõnusalt rütmiline muster. Pole tarvis muretseda, kui lõigatud tükkide ostad ülitäpselt kokku ei klapi, väike „nihe“ lisab tööle vaid omapära!


Noa otsa juures ole tähelepanelik,  kuna ots läheb kitsamaks siis koonda materjali näppude vahel ning suuna otsa suunas. Jäta üks pool lõpuni katmata ning kata teine pool lõpuni, seejärel venita veidike materjali teisele töö poolele. Venita veel ning tõmba mustriotsad ettevalikult kokku.


Nüüd tulevad mängu eelpool alles jäetud saviplaadi ääred – lõika ühest tükist umbes sama jäme riba, kui paksud olid katmiseks mõeldud seibid.


Äärista saadud musta-valgekirju ribaga noapea alumine - katmata osa, et töö viimistleda. Lõika riba parajaks ning silu otsad omavahel kokku. Mina lõikasin valmis mitu riba, kuna plaanin kasutada seda detaili kõikide oma tulevaste fimoga kaetud söögiriistade puhul, et neis kõigis korduks sarnane motiiv.


fIMOKAHVEL6

Kahvli katmine:

Tee uus spiraalrull, kasutades seekord natuke paksemaid saviplaate.

Lõika ääred ära ja venita ning mudi toru nii, et ühes see on ühes otsas jämedam ja teises kitsam. Nii saab hiljem lõigata välja eri suurusega seibe.


Jäta jahtuma – jahedat toru lõigates moondub seibide kuju vähem.


Kata kahvel samal meetodil nagu nuga, asetades erineva suurusega tükke vabakäeliselt kõrvuti, et tuleks põnevam muster.


Äärista kahvel musta-valgekirju ribaga samamoodi kui nuga.

Silu kõik ühendused ettevaatlikult kokku ja ühtlusta töö pind.  Töö hõlbustamiseks ja sõrmejälgede vältimiseks võib kasutada kummikinnast või küpsetuspaberi tükki.


fIMOKAHVEL7

Lusika katmine:

Võta üks osa musta värvi ja üks osa valget värvi polümeersavi ning mudi käte vahel soojaks, seejärel venita kummastki värvist pikk „uss“.


Tee eelmistest töödest järelejäänud äärtest, mida pole plaanis kasutada, käte vahel samamoodi kirju pall ning venita samuti „ussiks“.


Keeruta kõik eri värvi ussid üksteise ümber spiraali ning keera saadud töö omakorda spiraalselt kokku.


Rulli kätega siledaks pikaks pulgaks.


fIMOKAHVEL8

Venita saadud pulk pikaks, alustada ühest otsast – venitades ja keerutades teda spiraalset.


Kata lusikas, keerutades polümeersavi ümber lusika, ole ettevaatlik, soe savi võib kergesti katki minna.


Viimistle töö alumine äär sarnaselt eelmiste töödega väikese must-valge ribaga.

Väiksem lusikas on kaetud erinevates tööetappides järelejäänud jääkidega.


fIMOKAHVEL9

Küpsetamine ja viimistlemine:

Aseta valmis tööd keraamilisele plaadile või küpsetuspaberile laotatuna ahjuplaadile ning seejärel ahju ja küpseta vastavalt tootja juhistele. Lase jahtuda!


NB! Kuna töös on koos erinevad materjalid, siis on soovitatav panna valmis asi panna külma ahju ning siis aeglaselt saavutada soovitud temperatuur, küpsetada vastavalt tootja juhenditele ning seejärel lasta ahjus aeglaselt ja täielikult maha jahtuda. 


Töödele annab viimase lihvi kerge viimistlemine – selleks kasuta liivapaberit.


Lihvi töö jooksva vee all või kausi kohal - aegajalt tööd ja liivapaberit vette kastes ning ringikujulisi liigutusi tehes üle – alusta jämedamast (nr. 400) liivapaberist ja seejärel kasuta peenemat (nr. 600). Kuivata ning poleeri kergelt, selleks sobivad hästi vanad pehmekskantud teksad või muu pehme riidetükk.


Reljeefne nn. „ussilusikas“ jäta lihvimata! Ongi esimene komplekt valmis!


HEAD ISU!


Nipid!

! Pese kontrastsete värvidega töötades sageli käsi! Kuna tumedad toonid jätavad heledatele toonidele kergesti jälgi. Tööta pigem näppudega otse alla vajutades kui mööda pinda libistades. Kergelt määrdunud kohti on siiski võimalik hiljem liivapaberiga lihvides puhastada.


! Töötades püüa hoiduda juba kaetud pindasid liigselt puudutamast, soovitav on hoida tööd kinni mittekaetavast otsast. Tüütud vigastused ja küünejäljed on kerged tekkima, nende silumine võib olla üsna vaevarikas töö. Näpujälgede vältimiseks võib kasutada latekskindaid.


! Polümeersavi kihi alt saab õhumulle eemaldada, kui torgata nõelaga auk ja õhk välja suruda. Auk hiljem ettevaatlikult sõrmega uuesti kokku suruda!


! Kuna metall ja muud materjalid ning polümeersavi paisuvad kuumuses erinevalt, siis on pragude ja rebenemiste vältimiseks soovitav kattekiht valmistada pigem paksem kui liiga õhuke ning jätta valmis ese enne küpsetamist mõneks ajaks seisma, näiteks üleöö.


! Kui sa ei kasuta spetsiaalset rullijat, siis on mugavam töötada, kattes töö ka pealtpoolt küpsetuspaberitükiga; eemalda paber iga uue rullimissuuna eel hetkeks töölt, et see ei jääks kinni.


! Kui toru kipub töö käigus välja venima ning pikaks muutuma, saab seda ettevaatlikult näppude vahel mudides „koondada“. Samuti saab liiga jämedat pulka sobivaks „venitada“. Inglise keeles leiab selle kohta infot, kui otsida märksõnu reduce polymer clay cane, reducing canes jne


!  Silu kõik kaetud pinnad enne küpsetamist õrnalt sõrmega ringikujulisi liigutusi tehes üle. Parima tulemuse saab läbi küpsetuspaberitüki siludes. Nii on hilisem viimistlemine palju kergem!


Kommentaarid: 8

Oh, vot see on väärt idee! Meil on maal tonnide kaupa siukseid inetuid nuge-kahvleid. Peaks kohe proovima.
25. märts 2010.KK
Üliretro näeb välja :D
25. märts 2010.viki
Oled supermustri valinud!
25. märts 2010.Heli
Just hiljuti poja sünnipäeval tuunisime portsu 10-aastastega sarnaselt niisama igavalt valgeid munatopse :)
25. märts 2010.Elsa
Tänud hääde sõnade eest KK, viki, Heli :=) Elsa, uskumatu tõesti, mis võimalusi see imematerjal pakub.
26. märts 2010.Leina
mul jäi selgusetuks kui kaua ahjus hoida ja millisel kuumusel
13. aprill 2010.küsimus
Jälgi alati tootja juhiseisd - kuna polümeersavidel on erinevad küpsetamistemperatuurid ja ajad. Mina katsin kahvlid-noad Fimoga ning selle materjali küpsetamistemperatuur 110 - 120 C ja aeg, soovitavalt umbes 30 minutit.
13. aprill 2010.Leina
tänan
22. detsember 2012.samnder

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri